• Koçoğlu Tavukçuluk & Kümes Ekipmanları San.Tic.Ltd.Şti

Kahverengi Yumurta Tavuğu

azı tavuk cinsleri kahverengi yumurta yumurtlarken bazıları da beyaz renk yumurta yumurtlamaktadır. Hangi yumurtanın daha kaliteli olduğu konusunda farklı görüşler bulunmaktadır. Kahverengi yumurta tavuğu tek bir cins değildir. Farklı ırklar farklı renklerde yumurta yumurtlamaktadır. Bunlar arasında kahverengi yumurta yumurtlayanlar da beyaz yumurta yumurtlayanlar da bulunmaktadır.

Beyaz ve kahverengi yumurta arasında ne fark olduğuna ilişkin olarak oldukça farklı görüşler bulunmaktadır. Birçok kişi kabuğun beyaz renginin yumurtanın en ideal rengi olduğuna ilişkin düşüncelerini ifade etmiştir. Buna göre yumurta ideal oluşumunu tamamladığında beyaz renk almaktadır. Bunun dışında farklı bir renk alması yumurtanın kalitesinin düştüğü anlamına gelecektir. Aynı zamanda kahverengi yumurta tavuğunun yumurtasının diğer renklerdeki yumurtalara oranla besin değeri açısından daha değerli olduğunu ifade edenler bulunmaktadır.

Ayrıca yumurta tavuğu konusunda değerlendirmeler yapılırken Avrupa ülkelerinde kahverengi olan yumurtaların beğenildiği, Amerika’da ise bu durumun tam tersi olduğu belirtilmektedir. Aslında lezzet ve pişme özellikleri bakımından iki renk yumurtanın da besin değeri aynıdır. Aynı miktarda mineral, protein ve vitamin içermektedirler. Bunun yanında tavuğun yediği yemin kalitesi de oldukça önemlidir.

Dekalb Logirin cinsi tavuklar tavuk cinsleri arasında en kaliteli kahverengi yumurtayı veren tavuk cinsi olarak bilinmektedir. Bu cinslerin tercih edilmelerinin en önemli özelliği oldukça az yem yemeleri ve en yüksek verimi veren tavuk cinsi olmalarıdır. Bu cins tavuklar marka haline gelmiştir.